Kentucky Taxidermy Association

Judges Choice Best of Show and Breakthrough Award.........................................................................Jena Everage/Deer

People's Choice......................................................................................................................................Sarah Hope/Horse

Best All Around Taxidermist, Masters.....................................................................................................Butch Irwin/ WT Deer, Turkey, Bobcat

Wasco Award..........................................................................................................................................Dave Tuttle/Wood Duck

Artisan Award..........................................................................................................................................Velma Smith/Bobcat

Pro-1 Judges Choice Award....................................................................................................................Jena Everage/Deer

NTA Award..............................................................................................................................................Jena Everage/Deer

Best Kentucky Taxidermist......................................................................................................................Chip Hayes/Guinea

Van Dyke's Award....................................................................................................................................Chip Hayes/Guinea

Best Original Creation...............................................................................................................................Velma Smith/Bobcat

President's Challenge...............................................................................................................................Butch Skillern/LM Bass

McKenzie Service Award..........................................................................................................................Sarah Hope

Horizon Award..........................................................................................................................................Ryan Whitaker/Hooded Merganser

Woody Award...........................................................................................................................................Dave Tuttle/Duck

NWTF Lexington Longspurs.....................................................................................................................Jan George/Turkey

Rocky Mountain Elk Federation Award.....................................................................................................Justin Tinsley/Bear

Walnut Hollow Country Best Turkey..........................................................................................................Jan George

Walnut Hollow Country Best Whitetail.......................................................................................................Terry Driver

Walnut Hollow Country Best Bird..............................................................................................................Dave Tuttle

Walnut Hollow Country Best Mammal.......................................................................................................Butch Irwin

Walnut Hollow Country Best Fish..............................................................................................................Landon Salings

Custom Barnwood Plaques Top Choice Turkey........................................................................................Jan George

Custom Barnwood Plaques Top Choice Waterfowl...................................................................................Sarah Hope

Custom Barnwood Plaques Top Choice Deer...........................................................................................Chip Hayes

Custom Barnwood Plaques Top Choice Overall.......................................................................................Ferrell Cosby

Native Kentucky Species...........................................................................................................................Jena Everage/Deer

BeetleShack Award....................................................................................................................................Landon Witt

Polytranspar Award....................................................................................................................................Travis Millard/Crappie

Best Furbearer...........................................................................................................................................Velma Smith/Bobcat

Best Habitat................................................................................................................................................Dave Tuttle

Best All-Around Commercial......................................................................................................................Cody Hodge/Deer, Squirrel, Redhead

Top Score Amateur, Research Mannikins..................................................................................................Abel Everage/Mink


Best of Category Masters

     Whitetail.................................................................................................................................................Jena Everage

     Small Mammal........................................................................................................................................Velma Smith/Bobcat

     Upland Game Bird..................................................................................................................................Chip Hayes/Guinea

     Waterfowl...............................................................................................................................................Dave Tuttle/Duck

Best of Category, Professional

     Whitetail..................................................................................................................................................Kathy Whitaker

      Reproduction.........................................................................................................................................Travis Millard/Crappie

McKenzie Awards

     Best Whitetail...........................................................................................................................................Jena Everage

     Best Mammal..........................................................................................................................................Butch Irwin

     Best Fish.................................................................................................................................................Butch Skillern

     Best Bird..................................................................................................................................................Jan George