Judges Choice Best of Show and Breakthrough Award.........................................................................Jena Everage/Deer
People's Choice......................................................................................................................................Sarah Hope/Horse
Best All Around Taxidermist, Masters.....................................................................................................Butch Irwin/ WT Deer, Turkey, Bobcat
Wasco Award..........................................................................................................................................Dave Tuttle/Wood Duck
Artisan Award..........................................................................................................................................Velma Smith/Bobcat
Pro-1 Judges Choice Award....................................................................................................................Jena Everage/Deer
NTA Award..............................................................................................................................................Jena Everage/Deer
Best Kentucky Taxidermist......................................................................................................................Chip Hayes/Guinea
Van Dyke's Award....................................................................................................................................Chip Hayes/Guinea
Best Original Creation...............................................................................................................................Velma Smith/Bobcat
President's Challenge...............................................................................................................................Butch Skillern/LM Bass
McKenzie Service Award..........................................................................................................................Sarah Hope
Horizon Award..........................................................................................................................................Ryan Whitaker/Hooded Merganser
Woody Award...........................................................................................................................................Dave Tuttle/Duck
NWTF Lexington Longspurs.....................................................................................................................Jan George/Turkey
Rocky Mountain Elk Federation Award.....................................................................................................Justin Tinsley/Bear
Walnut Hollow Country Best Turkey..........................................................................................................Jan George
Walnut Hollow Country Best Whitetail.......................................................................................................Terry Driver
Walnut Hollow Country Best Bird..............................................................................................................Dave Tuttle
Walnut Hollow Country Best Mammal.......................................................................................................Butch Irwin
Walnut Hollow Country Best Fish..............................................................................................................Landon Salings
Custom Barnwood Plaques Top Choice Turkey........................................................................................Jan George
Custom Barnwood Plaques Top Choice Waterfowl...................................................................................Sarah Hope
Custom Barnwood Plaques Top Choice Deer...........................................................................................Chip Hayes
Custom Barnwood Plaques Top Choice Overall.......................................................................................Ferrell Cosby
Native Kentucky Species...........................................................................................................................Jena Everage/Deer
BeetleShack Award....................................................................................................................................Landon Witt
Polytranspar Award....................................................................................................................................Travis Millard/Crappie
Best Furbearer...........................................................................................................................................Velma Smith/Bobcat
Best Habitat................................................................................................................................................Dave Tuttle
Best All-Around Commercial......................................................................................................................Cody Hodge/Deer, Squirrel, Redhead
Top Score Amateur, Research Mannikins..................................................................................................Abel Everage/Mink


Best of Category Masters
     Whitetail.................................................................................................................................................Jena Everage
     Small Mammal........................................................................................................................................Velma Smith/Bobcat
     Upland Game Bird..................................................................................................................................Chip Hayes/Guinea
     Waterfowl...............................................................................................................................................Dave Tuttle/Duck

Best of Category, Professional
     Whitetail..................................................................................................................................................Kathy Whitaker
      Reproduction.........................................................................................................................................Travis Millard/Crappie

McKenzie Awards

     Best Whitetail...........................................................................................................................................Jena Everage
     Best Mammal..........................................................................................................................................Butch Irwin
     Best Fish.................................................................................................................................................Butch Skillern
     Best Bird..................................................................................................................................................Jan George